EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Rahim Ağzı Kanserlerinde Erken Tanı Önemli

Rahim Ağzı Kanserlerinde Erken Tanı Önemli
Paylaş

RAHİM AĞZI KANSERİ

Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen 4. Kansertürüdür ve ihmal edildiğinde kötü sonuçlara yol açabilen bir kanserdir. Rahimağzı kanseri genel itibari ile aniden oluşmamaktadır. Süreç Öncelikle rahim ağzını kaplayan hücrelerinetkilenerek kanser öncüllerine (CIN)dönüşmesi ile başlamaktadır . Halk arasında yara olarak tabir edilen bu kanseröncüllerinin tedavisi ihmal edildiğinde ilerleyerek rahim ağzı kanserine dönüşüm olmaktadır.

Rahim ağzı hücrelerinin değişiminden sorumlu temel etkenHuman papilloma virüsü yani kısa adıyla HPV virüsüdür. HPV virusunun bir çoktipi vardır ve bazı tipleri rahim ağzı kanseri dışında genital siğilleredeneden olabilmektedir. Bu virüs cinsel yolla bulaşmaktadır. Rahim ağzı kanseri erken dönemde hiçbir şekilde belirti vermeyebilir. Belirtiverdiğinde vajende doluluk hissi et suyu şeklinde kanlı akıntı gibi belirtiverebilmektedir. Dolayısıyla rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için smear veHPV taraması çok önem arz etmektedir. Özellikle 21-65 yaş arası düzenlitaramaların yapılması, imkan varsa isekorunmak için 11-12 yaşlarındaki tüm erkek ve kız çocuklarının iki veya 3 dozaşılanması tavsiye edilmektedir.

Rahim ağzı kanseri önlenebilir bir kanser olduğu için , HPVve smear ile taranan hastalarda tespit edilen öncül lezyonların kolposkopi iledoğrulanması ve ardından gerekli tedavinin yapılması rahim ağzı kanserioluşmadan engellemektedir.

Rahim ağzı kanseri oluştuğunda ise tedavi cerrahi veyaradyoterapi (ışın) ile yapılabilmeltedir. Cerrahi tedavi Erken evrelerde uygulanabilen birtedavi şekli iken radyoterapi her evrede uygulanabilen bir tedavi şeklidir.