EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Küresel Hastalık Corona Virüsü

Küresel Hastalık Corona Virüsü
Paylaş
5763

Corona Virüsü Nedir?

Koronavirus Enfeksiyonu

Koronaviruslar insanlar arasında hastalık yapabilen, bazıhayvan türlerinde (kedi, deve, yarasa) tespit edilebilen geniş bir virusailesidir.

Hastalığın belirtilerinelerdir?

Hastalık, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birdenbaşlayan yüksek ateş (39 derece), öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir.Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısının da olduğu görülmüştür.Hastalık genellikle orta-ağır bir klinik seyir göstermektedir.

Hastalık nasıl bulaşır?

Yeni Koronavirusun, diğer Koronaviruslar gibi solunumsalgıları ile bulaştığı düşünülmektedir. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık,gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virus içeren solunum salgısıdamlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerinhastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması içinyakın temas (1 metreden yakın) gereklidir.

Bugünkü bilgiler ışığında 2019-nCoV’nin gıdalarla (et, süt,yumurta vb) bulaşmadığı söylenebilir.

Hastalıktan nasıl korunulabilir?

Hastalıktan korunmak için bir aşı söz konusu değildir. Bunedenle korunmada şimdilik en etkili yöntem virusla (hasta kişilerle) temasetmekten kaçınmaktır. Bugün için ülkemizde hastalığın yayılması söz konusuolmadığından toplumda özel bir önlem alınmasına gerek yoktur. Ancak solunumyolu enfeksiyonu yapan çok sayıda virusun (grip, nezle virusları vb.) insanlararasında dolaşmakta olduğu kış aylarında sadece 2019-nCoV’tan değil, diğer tümsolunum viruslarından korunmak için el temizliğine dikkat edilmesi, temizolmayan ellerin göz, ağız ve buruna götürülmemesi çok önemlidir.

Hastalığın tedavisi varmıdır ?

Bugün için Koronaviruslara etkili olduğu gösterilmiş ilaçyoktur. Bu nedenle hastalara şikayetlerini azaltacak ve varsa bozulan organfonksiyonlarını destekleyecek tedaviler verilmektedir.

Son 14 gün içinde Çin’e bizzatseyahat etmiş olan veya seyahat etmiş biriyle yakın teması olan, uluslararasıhava alanlarında bulunan kişiler, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibibelirtileri olursa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Yeliz KARAKAYA

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorları