Doruk Hastaneleri Page Banner

Apandisit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Apandisit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Vücuttaki işlevi hala araştırma konusu olan apendiks, karın boşluğunun sağ alt kısmında, ince bağırsağın bittiği, kalın bağırsağın başladığı bölgede yer alır. Ortalama 10 cm uzunluğunda ve solucan şeklinde olan bu yapı çocuklarda daha uzundur ve yaş aldıkça kısalır. Apendiksin iltihaplanması bir dizi önemli sağlık sorununa yol açmaktadır. Özellikle çocuk yaşlarda ani ve şiddetli karın ağrısı ile kendisini daha çok gösterebilen hastalık apandisit olarak bildiğimiz ciddi bir sağlık sorunu halini alabilmektedir. Bu sebeple belirtileri akabinde tanı ve tedavi sürecinde hızlı davranılması önemlidir. 

Apandisit Nedir?

Apendiksin vücutta bulunduğu yere ve boyutuna değindik. İşlevine ilişkin net bir tanım yapılamamaktadır. Ancak, sindirim sisteminde bulunan bu yapının bağışıklık sisteminin uyarılmasında etkili olabileceği hakkındaki kanı yaygındır. 
Apendiksin iltihaplanması, apandisit dediğimiz hastalığa yol açar. Şiddetli ağrılara neden olabilen apandisit mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir enfeksiyondur. Apandisit tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir. Bu yöntemlerden en yaygın olarak bilineni, apandisitin patlatılmadan vücuttan alınmasıdır.
 

Apandisitin Nedenleri Nelerdir?

Apandisite neyin neden olduğu her zaman net olarak bilinemeyebilir.  Çoğu zaman apendiks  girişinin tıkanması sonucu meydana geldiği tahmin edilmektedir. Vücutta meydana gelen başka enfeksiyonlar da apandisiti tetikleyebilir. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlara dikkat edilmesi gerekir. Apandisite neden olabilecek bazı unsurları aşağıda maddeler halinde sıraladık;

 • Midede tam olarak sindirilemeyen besin artıklarının ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçerken apendikse kaçması,
 • Bağırsak kurtları, solucanları ve çeşitli parazitler,
 • Bağırsak enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar,
 • Genetik yatkınlık, çeşitli tümörler,
 • Crohn hastalığı, ülseratif kolit,
 • Sindirim sisteminde meydana gelen iltihaplanmalar sonucu, apendiks girişindeki lenf bezlerinin şişmesi ve karna alınan sert darbeler sonucu apendiksin tıkanması.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apendikste meydana gelebilecek olası bir tıkanıklık bakteriyel enfeksiyon oluşması olasılığını artırır. Bu durumda tıkanıklık mevcut kan basıncını artırarak kan akışına engel olabilir. Bu nedenle oluşabilecek bir kangren, apendiksin kopmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda rahatsızlık ani ve şiddetli bir karın ağrısı ile kendisini gösterir.

Bununla birlikte, apandisit hastalığı iştah kaybına yol açar, halsiz hissettirir ve ishal ya da kabızlığa yol açabilir. Apandisitin belirtileri olarak gösterebileceğimiz bazı durumları aşağıda maddeler halinde sıraladık;

 • Karında şişkinlik ve rahatsızlık hissi,
 • Karın boşluğunda hissedilen ani ve şiddetli ağrılar,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Kabızlık veya ishal.

Karın boşluğunda hissedilen ani ve şiddetli ağrı durumunda hızla ilgili hekime başvurulması gerekmektedir. 

Apandisit ile karışabilen karın ağrısı yapan hastalıklar nelerdir?

Özellikle karın bölgesinde meydana gelen ağrılar birçok diğer hastalığın da ortak belirtisi olabilir. Benzer belirtiler gözlemlenebildiği için aşağıda belirtilen hastalıkların apandisit hastalığı ile karıştırılmaması gerekir.

 • Mesane veya idrar enfeksiyonları,    
 • Huzursuz bağırsak sendromu,
 • Crohn, ülser ve ülseratif kolit hastalığı,
 • Kadınlarda benzer semptomları olan adet ağrısı, gebelik, (PID) pelvik inflamatuar hastalık gibi hastalıklar,
 • Gastroenterit, kabızlık.

Bunların dışında karında acil ameliyat gerektiren ağrılı durumlar apandisitle karışabilir. Bu durumlara “akut batın” denmektedir. Barsakta mekanik tıkanma, periton iltihabı, mide ve barsak perforasyonu akut batın oluşturan durumlardır. Pratikte bu tabloların birbirinden ayrılması çok önemli değildir. Akut batın tablosu varsa her durumda operasyon gerçekleşecektir.

Apandisit Nasıl Teşhis Edilir?

Birçok farklı hastalıkla benzer semptomlara sahip olabilen apandisit hastalığında doğru teşhis büyük önem teşkil eder. Bu amaçla, ilgili hekim tarafından öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir. Apandisitin oluşturduğu şikayetler tipik bazı özellikler taşır: 
Apandisitin sebep olduğu şikayetler:

Ağrı: karnın orta bölgesinde başlar, ilerleyen saatlerde “sağ alt kadran” dediğimiz karnın sağ alt dörtte birlik bölgesine iner. Karın çok hassastır bu nedenle hasta, bacaklarını karnına çekerek yatma ihtiyacı hisseder.

Gaz ve dışkı çıkaramama: Apandisitin ilk saatlerinde ishal görülebilir ancak durum ilerledikçe tam tıkanma olur ve gaz çıkışı da, gaita çıkışı da durur. 

Bulantı, kusma: Özellikle ilerleyen saatlerde bulantı ve kusma sık görülür. 

Apandisitin muayene bulguları:

Apandisit durumunda karın bölgesi elle muayene edilince çok hassas ve ağrılı bulunur. Defans ve rebound dediğimiz bulgular tanı koyduracak kadar önemlidir. Defans gelişmesi, karnın elle muayene sırasında kaskatı, sert olmasıdır. Rebound ise, elle bastırılan herhangi bir karın bölgesinde, el aniden çekilince şiddetli ağrının oluşmasıdır. 

Daha sonra ise herhangi bir bakteriyel enfeksiyon olup olmadığını anlamak adına kan sayımı testi talep edilebilir. Kan tahlili ile hastalığı doğrudan teşhis etmek mümkün değildir ancak özellikle lökosit yüksekliği apandisit lehine bir bulgudur. 
Ayakta direkt batın grafisi, apandisit ve diğer akut batın hastalıklarında çok kıymetli bulgu verir. Ayakta çekilen röntgen filminde barsaktaki tıkanmalar hava-sıvı seviyeleri dediğimiz, ağzı yukarı bakan D harfi şeklinde görüntülere sebep olur. Bu görüntülerin oluşması halinde acil ameliyat gerekir. 

Apandisit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Teşhis konulduktan sonra izlenen en yaygın uygulama ise cerrahi operasyon ile apendiksin vücuttan çıkarılmasıdır. Apendektomi olarak bilinen bu uygulamanın kullanım alanı epey geniştir. Apendiksin çıkarılmasında laparoskopik veya açık cerrahi yöntemlerde uygulanabilir. İki yöntemde de genel anestezi kullanılmaktadır.

Kapalı cerrahi (laparoskopik) apendiksin çıkarılması için kullanılan en yaygın cerrahi yöntemdir. Apendiksin alınmasından birkaç hafta sonra iyileşme süreci tamamlanır ve kişi normal yaşamına dönebilir. Ancak açık ameliyatın tercih edildiği durumlarda bu süre 6-8 haftaya kadar uzayabilir. Uygulanan tedavi yöntemine göre, hastalık sonrası yapılması gerekenler hakkında mutlaka hekimden bilgi almak gerekir.

Doğru teşhis ve tedavi yöntemi ile apandisit olduğunuzdan emin olduğunuz ve şifanızı bulduğunuz,  sevdikleriniz ile birlikte geçirebileceğiniz sağlıklı günler dileriz.